chicanos افغانستان حساب کاربری توئیت حساب کاربری

chicanos: افغانستان حساب کاربری توئیت حساب کاربری حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران سخنگوی طالبان

گت بلاگز وب‌گردی چگونه اسکناس تقلبی را تشخیص دهیم؟ ، توزیع اسکناس طرح تازه 10 هزار ریالی از نیمه خردادماه

سلیمانی با اشاره به نوع نخ امنیتی به کار رفته در این اسکناس گفت: نخ امنیتی به کار رفته در این اسکناس با عرض ۱.۲ میلی متر و با درج ۱۰۰۰۰ریالی -۱۰۰۰۰ RLS به ا

چگونه اسکناس تقلبی را تشخیص دهیم؟ ، توزیع اسکناس طرح تازه 10 هزار ریالی از نیمه خردادماه

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، رییس شرکت تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با اشاره به شروع توزیع اسکناس ۱۰ هزار ریالی با طرح آرامگاه حافظ، گفت: در طراحی این اسکناس از نقوش اسلیمی که نماد فرهنگ و هویت ایرانی- اسلامی هست، بهره گرفته شده است هست. در طرح پشت این اسکناس نیز، تصویر آرامگاه حافظ به همراه شعر «هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق؛ ثبت است بر جریده عالم دوام ما» از شعرهای لسان الغیب با خطاطی یکی از خطاطان برجسته کشور گنجانده شده است هست.

عبارات مهم : تصویر
سید محمود سلیمانی در خصوص ابعاد این اسکناس گفت: ابعاد اسکناس ۱۰ هزار ریالی تازه از ۷۷×۱۶۰ میلی متر به ۷۱×۱۴۲ میلی متر کم کردن یافته هست. این عوض کردن با نشانه فرسودگی کمتر اسکناس، کم کردن هزینه های تولید و در جهت ایجاد همگرایی بین اندازه اسکناس ها و کشور عزیزمان ایران چک صورت گرفته هست.

وی گفت: چاپ برجسته پرتره حضرت امام بر روی اسکناس تازه بزرگتر از قبل شده است و این عنوان امکان اصالت سنجی اسکناس را بی نیاز از بکارگیری ابزار تخصصی تسهیل می کند.

رییس شرکت تولید اسکناس و مسکوک با بیان اینکه در طرح تازه اسکناس ۱۰ هزار ریالی، تصویر حضرت امام خمینی (ره) که در واترمارک درج شده است از تصویر معروف ایشان در حال تلاوت قرآن استفاده شده است و به صورت ۳ بعدی به وسیله کارشناسان و متخصصان مجرب مجموعه تولید کاغذ امنیتی و اوراق بهادار، در کشور طراحی و اجرا شده است هست. ابعاد این تصویر، بزرگتر از قبل خواهد بود، تصریح کرد: این عوض کردن ابعاد با نشانه وضوح زیاد واترمارک به عنوان یک شاخصه امنیتی که تشخیص آن را ساده تر می کند، انجام شده است هست. تصویر حضرت امام (ره) در واترمارک اسکناس جدید، متفاوت از پرتره چاپ شده است بر روی اسکناس است که به صورت چاپ برجسته، اجرا شده است است و این واترمارک به علت نفوذ در عمق کاغذ، بالاترین ضریب امنیتی را دارد. ابعاد واترمارک در طرح دماوند (طرح قدیم) ۳۰×۴۳ میلی متر و طرح حافظ (طرح جدید) ۳۲×۴۲ میلی-متر هست.

سلیمانی با اشاره به نوع نخ امنیتی به کار رفته در این اسکناس گفت: نخ امنیتی به کار رفته در این اسکناس با عرض ۱.۲ میلی متر و با درج ۱۰۰۰۰ریالی -۱۰۰۰۰ RLS به انگلیسی و فارسی در دو جهت به صورت آینه ای و معکوس نمایان هست. نخ امنیتی بکار رفته در کاغذ ده هزار ریالی نیز با روکش متالایز به صورت پنجره ای است که در اسکناس قدیمی در روی اسکناس و در اسکناس تازه در پشت اسکناس قابل رؤیت هست.

رییس شرکت تولید اسکناس و مسکوک توضیح داد: کاغذ این اسکناس دارای الیاف فلورسنتی در چهار رنگ زرد- قرمز-سبز-آبی اسکناس (در پشت و روی هر قطعه اسکناس) با طول حداقل ۴ میلی متر هست. این الیاف از نوع نامرئی بوده که تحت امواج ماورای بنفش قابل شناسایی هستند.

به گفته سلیمانی، الکتروتایپ، از شاخصه های امنیتی است که به این اسکناس افزوده شده است هست. این مشخصه به صورت عدد ۱ در سطح اسکناس تازه نوشته شده است هست.

وی با بیان اینکه طراحی خطی خلق یک هنر است و هر چاپی که ضریب امنیتی در آن لحاظ شود را چاپ امنیتی گویند، درخصوص شاخصه های امنیتی چاپ این اسکناس گفت: در این اسکناس از شاخصه امنیتی تصویر مکمل بهره گرفته شده است هست. تصویر مکمل (سیترو) با طرح عدد یک به صورت لاتین است که در برابر نور یکدیگر را کامل می کند. این فاکتور امنیتی نیاز به دقت بسیار بالایی از حیث انطباق چاپ طرح پشت و روی کار با یکدیگر دارد.

سلیمانی با اشاره به چاپ برجسته در روی این اسکناس تصریح کرد: طرح برجسته اسکناس و کشور عزیزمان ایران چک مجموعه ای از خطوط و منحنی های با ضخامت ۰۵/۰تا ۳/۰ میلیمتر است و شاخصه هایی چون ایجاد فاصله بین خطوط، ایجاد ضخامت های متفاوت خطوط و همچنین غلظت رنگ خطوط، جعل آنها را جهت جاعلان، بسیار مسئله می کند. در اسکناس ۱۰ هزار ریالی تازه بعضی از نقوش مشتمل بر پرتره حضرت امام خمینی (ره)، نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل به صورت برجسته چاپ شده است که با لمس به وسیله انگشتان دست به سهولت قابل شناسایی هست.

وی افزود: طرح سیاه مشق مدالین بر روی اسکناس درج شده است هست. این تصویر، مصرع اول بیت «هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق؛ ثبت است بر جریده عالم دوام ما» هست. همچنین مصرع دوم بیت نیز به صورت طرح خطی سیاه مشق در پشت اسکناس آمده هست.

رییس شرکت تولید اسکناس و مسکوک با اشاره به اینکه در این طرح از چاپ تصویر مخفی در بعضی از نقوش استفاده شده است هست، گفت: این شاخصه با قرار دادن اسکناس در برابر نور به آسانی قابل شناسایی هست. از دیگر شاخصه های امنیتی که با استفاده از نور قابل رویت است می توان به استفاده از مرکب امنیتی اشاره کرد که در زیر نور مادون قرمز به صورت ترانس به وسیله دستگاه های خاص قابل رویت هست. چاپ شماره سریال نیز جهت نخستین بار با دو رنگ قرمز و سبز انجام شد. همچنین چاپ امضای مدیر کل و وزیر امور اقتصادی و دارایی با استفاده از مرکب فلورسنتی که به رنگ آبی است با استفاده از نور ماوراءبنفش به رنگ قرمز قابل مشاهده هست.

به گفته سلیمانی، در طرح تازه اسکناس ۱۰ هزار ریالی، ریزنوشته برجسته که از راهکارهای قدیمی جهت جلوگیری از جعل پول هست، به صورت مثبت و منفی اجرا شده است هست.

سلیمانی تاکید کرد: شرکت تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته چاپ امنیتی، تولید اسناد امنیتی و بهادار متنوعی را برعهده دارد که با همراهی کارکنان کارآزموده و با تجربه و ماهر در زمینه چاپ موجب شده است است کارهای چاپی با کیفیت بسیار بالایی تولید و توزیع شود. همین امتیاز، امکان انجام کارهای خلاقانه را در زمینه های گوناگون چاپ امنیتی فراهم آورده هست. توانایی های فنی و تخصصی در شرکت تولید اسکناس و مسکوک، امکان انجام هر نوع سفارش چاپ امنیتی جهت سفارش دهنده را فراهم آورده هست.

روابط عمومی بانک مرکزی ضمن گرامی داشت سالگرد عروج ملکوتی حصرت امام خمینب (ره) نکات امنیتی بکار رفته در اسکناس را با شماره و شرح آن در ادامه به منظور اطلاع عموم مردم ارائه می کند:

منبع:میزان
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تصویر | اسکناس | برجسته | سلیمانی | استفاده | اسکناس جدید | اسکناس تقلبی | 10 هزار تومانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog